sobota, 5 stycznia 2013


CIĘCIE  ODMIAN  JABŁONI 
STARYCH  I  ZANIEDBANYCH

            Kiedy w latach 2005/2006 przeprowadzałem inwentaryzację sadów wiejskich w dolinie środkowego Sanu zaobserwowałem bardzo niepokojące zjawiska wycinania starych i zaniedbanych sadów owocowych.
Kiedy rozmawiałem z właścicielami starych sadów owocowych i pytałem się dlaczego wycinają, a następnie karczują drzewa w tym jabłonie częstą odpowiedzią było:
  • że pędy i konary są suche, a w następstwie drzewa całe później zamierają,
  • że jabłonie są zbyt wysokie co powoduje brak należytej pielęgnacji w ciągu całego okresu wegetacji,
  • że drzewa nieregularnie owocują co zniechęca właścicieli do trzymania takich jabłoni w sadzie,
  • że drzewa są wycinane na opał,
  • że wichura i wiatr połamały i powywracały drzewa
  • oraz że likwidują drzewa owocowe pod planowane przyszłe nowe budownictwo mieszkaniowe                i gospodarcze.
Jak widać z powyższych wypowiedzi faktycznie na terenie południowo-wschodniej Polski widać systematyczne wycinanie drzew w tym sadów owocowych (np. drzewa wokół Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, czy wycięcie alei jesionowo-kasztanowcowej na Bakończycach).
         Dlatego społeczność lokalna w tym mieszkańcy miasta Przemyśla muszą sobie zdać sprawę, że pochopne wycinanie (drzew) drzew owocowych powoduje, że ubożeje nasze środowisko przyrodnicze,      a urzędnicy, osoby prywatne i firmy (np. firma ACER z Przemyśla) które to robią nie mają pojęcia jaką krzywdę wyrządzają następnym pokoleniom.
Już Celtowie karali śmiercią każdego, kto podważył się zamachnąć toporem na drzewo jabłoni. Dlatego        z racji szczególnych właściwości jakie mają jabłonie ogrodnicy darzą je wielkim szacunkiem i poważaniem. Na wielu wsiach do dziś poważnie traktuje się przesąd, że kto zetnie jabłoń, ten niedługo umrze. Warto też wiedzieć, że na jabłoń nie należy wspinać się w butach, bo drzewo obrazi się i uschnie.

Dlatego też zachęcam wszystkich na ratowanie oraz na zachowanie starych drzew owocowych przy prywatnych posesjach, gdyż zawsze jest czas na wycinkę drzew. Ta czynność może być zawsze wykonana w przypadku, gdy zostały wyczerpane inne środki pozwalające na dalszy jego rozwój. Sama wycinka drzew owocowych trwa chwilę. Aby drzewa mogły osiągnąć rozmiary dużego drzewa, a później mogły wejść w okres owocowania trzeba czekać wiele lat. 
            Przeglądając dostępną literaturę z zakresu sadownictwa autorzy przedstawiają sposoby ratowania starych i zaniedbanych drzew owocowych. A. Mika (2002) podaje wskazówki i zalecenia jak należy podejść do starych, często zaniedbanych drzew owocowych. Między innymi pisze tak:

....."Korony starych jabłoni trzeba przede wszystkim obniżyć przez ścięcie wierzchołka. Drzewa dobrze znoszą ten zabieg. Wierzchołek ścinamy tuż nad gałęzią boczną na wysokości około 3 m od ziemi. Po jego usunięciu promienie słoneczne docierają do środkowych  i dolnych gałęzi, dzięki czemu i one zaczynają owocować. Niskie drzewa łatwiej jest opryskiwać i zebrać z nich owoce. Następnie konieczne jest znaczne prześwietlenie korony. Na starej jabłoni wystarczy zostawić 6-8 konarów        w dwóch piętrach, po 3-4 na każdym. Z zaniedbanych drzew należy usunąć od 1/3 do 2/3 gałęzi łącznie z wierzchołkiem. Przerzedza się także drobniejsze gałązki owoconośne. Po odmłodzeniu korony wyrasta dużo długopędów, a na konarach pojawiają się wilki osiągające często ponad 1 m długości. Należy je systematycznie wycinać, by ponownie nie zagęściły korony. Wilki można wycinać na wiosnę lub latem od czerwca do końca sierpnia"...... .

Powyższe zabiegi odmładzania drzew owocowych pozwalają drzewom powrócić do dawnej świetności       i obfitości w owocowaniu. Dają owoce większe i smaczniejsze, a co najważniejsze rodzą regularnie przez następne lata.      
                Dlatego też należy wszystko robić aby ratować stare (historyczne) odmiany jabłoni nie tylko dla celów użytkowych lecz także ozdobnych. Sady owocowe w tym jabłonie kształtują krajobraz przyrodniczo-rolniczy oraz stanowią ważny układ w zachowaniu bogatej różnorodności biologicznej. 

                                             
                                                                 Grzegorz Poznański - ogrodnik

   - PAMIĘTAJ - 
CHROŃ STARE ODMIANY DRZEW OWOCOWYCH

                                                    LITERATURA

  1. Dziubiak M. 2006. W poszukiwaniu starych odmian, w: "Szkółkarstwo" nr 4, s. 62-64,
  2. Hodun G. 2003. Tradycyjne sady przydomowe, w: Poradnik sadowniczy starych odmian drzew owocowych. Praca zbiorowa pod red. R. Sobieralskiej. Wyd. Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły. Świecie, s. 32 - 35, 
  3. Hodun G. 2004. Rozmnażamy drzewa i krzewy owocowe. Wydawnictwo "Działkowiec". Warszawa,
  4. Hodun G. 2006. Stare odmiany jabłoni. Miesięcznik "Działkowiec" nr 3 (667), s. 38-39,
  5. Lityński M. 1938. Cięcie drzew owocowych. Wyd. Nakładem "Hasła Ogrodniczo-Rolniczego"        w Tarnowie. Tarnów, s. 75-84., 
  6. Mika A. 2002. Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych. Wyd. Działkowiec. Warszawa, 
  7. Mika A. 2002. Jabłoń. Owoce z mojego ogródka. Wyd. MULTICO Oficyna Wydawnicza. Warszawa,
  8. Mika A. 2006. Cięcie drzew i krzewów owocowych. Wyd. PWRiL. Warszawa, 
  9. Poznański G. 2006. Jabłonie w krajobrazie przyrodniczo-rolniczym w dorzeczu środkowego Sanu, w: "Rocznik Przemyski", t. 42, z. 5, Nauki Przyrodnicze, s. 51 - 66.

3 komentarze:

  1. Świetny atykuł. Niestety ludzie wciąż bardzo pochopnie decydują się na wycinanie drzew.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuję - zawsze wychodzę z założenia, że naprzód próby cięcia - jak nie wyjdzie to dopiero wyciąć.

      Usuń
  2. Usiłujemy uratować kilka starych jabłoni,a kiedy przycinać? na innych stronach odradzają radyklane cięcia, bo właśnie te wilki?
    Co zrobić, z jemiołą, która zagnieździłą się na koszteli?
    Gałązki są pokryte mchem, czy je usuwać? Jedna gałąź nadłamana leży, ale jest żywa, usunąć ją dla dobra jabłoni? Czym odżywić ziemię? Ile mogą żyć jabłonie?

    OdpowiedzUsuń