środa, 22 maja 2013


JABŁOŃ DZIKA
Jabłoń dzika (Malus silvestris Mill.). Ryc. wyk. Tomasz Idzikowski.




JABŁOŃ ODMIANA 'ANTONÓWKA'


ANTONÓWKA
ros. - Antonówka obyknowiennaja

Odmiana pochodzenia rosyjskiego.
Opis drzewa:
Drzewo rośnie silnie. Tworzy koronę kulistą, w póżniejszym wieku kulistą, spłaszczoną, o luźno rozłożonych gałęziach. Część konarów wyrasta z pnia pod kątem ostrym i dlatego łatwo się wyłamuje pod ciężarem owoców.
Opis owocu:
Owoc średniej wielkości, o kształcie zmiennym od kulistego do nieco wydłużonym, niesymetryczny, nieznacznie żebrowany. Skórka żółtozielona z słabym jasnopomarańczowym rumieńcem. Szypułka średniej wielkości, ordzawionym zagłębieniu. Miąższ zielonkawobiały z odcieniem kremowym. 
Owocowanie:
Owocuje w 5-7 roku po posadzeniu. Owocuje obficie i przemiennie. 
Zapylacze:
Pepina Szafranowa, Glogierówka, Titówka, Grafsztynek Inflancki. Jest dobrym zapylaczem.
Zdrowotność:
Odmiana bardzo odporna na mrozy, odporna na parcha i mączniaka, ale wrażliwa na brunatną zgniliznę.
Uwagi:
Siewki Antonówki są wykorzystywane w szkółkarstwie jako podkładki generatywne. Dawniej zalecano je jako przewodnie.     







poniedziałek, 20 maja 2013

JABŁOŃ ODMIANA
MALINOWA OBERLANDZKA



Ros. Malinowoje Obierlandskoje; czes. Malinovẻ hornokrajskẻ; fr.  Pomme Framboise; Framboise d’Oberland, niem. Oberländer Himbeerapfel.

           Odmiana pochodzi prawdopodobnie z Holandii. Rozpowszechniona w dawnej NRD (Niemcy), w Czechach, na Słowacji i w Polsce, szczególnie w byłych województwach warszawskim i lubelskim. Drzewo rośnie wolno, tworząc koronę kulistą, zagęszczającą się, z licznymi, zwisającymi pędami. Konary mocne, nie odłamujące się. Kwitnie średnio wcześnie. Zapylacze: Landsberska, Antonówka Zwykła, McIntosh i Koksa Pomarańczowa. W okres owocowania wchodzi średnio wcześnie (5-6 rok), owocuje corocznie i obficie. Drzewo, pączki kwiatowe i kwiaty są średnio wrażliwe na mróz. Drzewa są bardzo atakowane przez misecznika śliwowego, a rosnące na glebach ciężkich porażane przez raka, na parch stosunkowe odporne. Źle znoszą gleby ciężkie i zwięzłe, zupełnie dobrze owocują na glebach lekkich, choć wrażliwe są na długotrwałą suszę.

Owoce duże, nieraz średniej wielkości, wyrównane co do wielkości, niereguarne pod względem kształtu, przeważnie jajowte, kulistostożkowe, żebrowane. Skórka cienka, jasnozielona, w miarę dojrzewania przechodząca w zielonawożółtą, pokryta prawie całkowicie brudnokarminowym rumieńcem, często z odcieniem buraczkowym. Szypułka średniej długości, prosta i gruba. Zagłębienie szypułkowe głębokie, zwykle lekko promieniście ordzawione. Kielich mały, zamknięty, umieszczony w lekko żebrowanym, płytkim zagłębieniu. Miąższ srebrzystobiały z lekkim zielonkawym odcieniem, pod skórką czasem zaróżowiony, luźny, kruchy, o konsystencji watowatej, mimo to soczysty, smaczny, ze specyficznym malinowym posmakiem. Gniazdo nasienne średniej wielkości. Nasiona liczne, średniej wielkości. Dojrzałość zbiorczą owoce osiągają w końcu września, spożywczą w końcu października. Duże owoce można przechowywać najwyżej przez listopad, średniej wielkości do stycznia. Są podatne na oparzelinę powierzchniową i na brunatną zgniliznę. Transport znoszą dość dobrze.   



Przekrój podłużny jabłka. 

STARA JABŁOŃ - BARWA I KSZTAŁT